Obecnie jednostki służby zdrowia, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a zdecydowały się na samodzielne wprowadzanie i sprawozdawanie zakontraktowanych świadczeń muszą posiadać w swoich praktykach sprzęt komputerowy. Komputer w codziennej pracy lekarza służy zarówno do prowadzenia dokumentacji medycznej, ewidencji udzielonych porad jak i do wydruków recept lub wszelkich druków medycznych ( skierowania do szpitala, skierowania do specjalisty, druki deklaracji ). W większych praktykach lekarskich posiadających wiele gabinetów dodatkowym ułatwieniem w codziennej pracy jest praca w sieci komputerowej.  Korzystanie z dobrze zaprojektowanej i wykonanej sieci komputerowej znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Pozwala ma bezpieczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa, współużytkowania dostępu do Internetu, korzystanie z jednej wydajnej drukarki, możliwość wprowadzenia do bazy danych naraz wielu świadczeń oraz szybki dostęp do danych medycznych pacjenta.  Dodatkowym atutem sieci komputerowych jest jednoczesna praca na jednej bazie danych przez parę osób naraz. Umożliwia to przeprowadzanie w jednym czasie procesu rejestracji pacjenta, wprowadzania przebiegu porady, wydruku recepty, wysyłanie komunikacji do NFZ. Zastosowanie takich rozwiązań technicznych ma znaczący wpływ na wydajność pracy personelu. Przy jeszcze bardziej rozbudowanych praktykach celowym wydaje się zastosowanie dedykowanego serwera sieciowego, na którym umieszcza się bazy danych.  W dzisiejszych czasach zarówno przy małych jedno gabinetowych praktykach jak i przy dużych przychodniach niezbędnym jest posiadanie drukarki. W praktykach lekarskich drukarki wykorzystywane są do wydruku recept, skierowań jak i pism niezwiązanych z medycyną a jedynie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W zależności od miesięcznego obciążenia drukarki proponujemy różne rozwiązania w tej dziedzinie. Praktyki np. w województwie śląskim potrzebują inny rodzaj drukarek ze względu na wydruk kuponów RUM, praktyki w województwie opolskim wymagają innych rozwiązań.  Wymagania stawiane przed drukarkami recept są całkowicie odmienne niż drukarkami służącymi jedynie do sporadycznego drukowania.

            Jak widać problematyka informatyzacji gabinetów lekarskich jest bardzo rozległa.  Dodatkowo sam proces informatyzacji gabinetów lekarskich jest zmienny i coraz bardziej dynamiczny.  Dynamika, ta głównie zależy od wymagań Ministerstwa Zdrowia. Coraz więcej danych medycznych, rozliczeniowych jest gromadzonych w formie elektronicznej.

            Dla zaproponowania właściwego rozwiązania informatycznego pod względem zarówno wydajności jak i poziomu poniesionych wydatków nasi pracownicy muszą dysponować podstawowymi danymi co do wielkości praktyki, stanu zaawansowania informatyzacji oraz stawianych wymagań. W celu zasięgnięcia odpowiednich informacji prosimy o kontakt z naszym działem technicznym.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...